3. mesto na 16. Međunarodnoj olimpijadi iz mikroelektronike
20. Oct. 2021 3:41

Na 16. međunarodnoj olimpijadi iz mikroelektronike održanoj 8. oktobra 2021, Anđela Kostić, studentkinja master akademskih studija na modulu Elektronika i digitalni sistemi, osvojila je bronzanu medalju. Pored Anđele, treće mesto ravnopravno deli i Dejan Gutić iz Bosne i Hercegovine. Drugo mesto osvojio je Hasan Mustafa iz Egipta, a pobednica je Žana Kodžijan iz Jermenije.

medal

Oblasti iz kojih se zadaju problemi na olimpijadi su projektovanje i testiranje digitalnih, analognih i mixed-signal integrisanih kola, poluprovodničke komponente i matematički i algoritamski problemi koji se javljaju u softverima za dizajn hardvera. Problemi su prilagođeni studentima i njihovom iskustvu.

Takmičenje se održava u dve faze. Prva faza predstavlja nacionalna takmičenja gde se biraju predstavnici svake zemlje učesnice na finalnom međunarodnom takmičenju. Ovogodišnja prva faza je okupila takmičare iz 13 zemalja: Argentina, Jermenija, Belorusija, Belorusija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Egipat, Peru, Rusija, Srbija, Vijetnam, Ujedinjeni Arapski Emirati i SAD. Najbolji sa nacionalnih takmičenja, njih 21, učestvovali su na finalnom takmičenju 8. oktobra.

Pravo učešća na olimpijadi imaju svi studenti osnovnih, master ili doktorskih studija mlađi od 30 godina. Anđelino 3. mesto je šesta medalja za Srbiju na ovom takmičenju, a četvrta za ETF. Anđela je nastavila niz sjajnih rezultata naših studenata, a koji su počeli 2017. godine bronzom koju je osvojila Katarina Radinović-Kapralović, dok su 2018. i 2019. godine Miloš Grubor i Toma Gavrić osvojili zlatne medalje.

Organizator olimpijade je kompanija Synopsys u saradnji sa Institutom inženjera elektrotehnike i elektronike, IEEE. Čestitamo!

U nastavku možete pogledati video sa online ceremonije dodele priznanja, a samo proglašenje pobednika počinje na 29:34.